fbpx

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Merhabalar sevgili okurlarım,
Bu yazımda sizlere eviniz için en ideal kombiyi nasıl seçeceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.
Yeni nesil Kombiler eskiye nazaran daha güvenli ve daha dayanıklıdırlar. Eski tip kombiler ” Bacalı Kombi” , yeni tip kombiler ise “hermetik kombi” diye nitelendirilir. Eski tip kombilerin baca yapısı sert rüzgarlarda dağılmaya ve karbonmonoksit gazını geri tepmeye el verişlilerdi, buda ölümle sonuçlanan zehirlenmelere sebep olmaktaydı. Ancak yeni nesil kombiler baca ekipmanı, korunaklı ve güvenlik açısından son derece güvenilir olarak tasarlanmıştır. Kafanızda “Kombiyi evimin mutfağına taktırdım. Hata mı ettim acaba ?” diye sorular var ise ufak bir açıklama ile bu konuyu atlayalım.

  • Eğer evinizin doğalgaz sistemi için anlaştığınız firma bulunduğunuz şehirin ana gaz dağıtım şirketi tarafından yetkilendirilmiş ve profesyonel çalışıyorsa korkmayın ! Hiç bir problem ile karşılaşmayacaksınız. Tabiki her sene yetkili servislere düzenli bakım yaptırıp, tedbiri elden bırakmamak şartı ile.

KOMBİM YOĞUŞMALI MI YOKSA YOĞUŞMASIZ MI OLMALI ?

Kombilerin çalışma prensipleri göz önünde bulundurduğumuzda YOĞUŞMALI KOMBİLER’in tasarruf ettiğini görüyoruz. Bu prensibi kısaca anlatacak olursak ;
Kombiler Doğalgaz yakıtını yaktıktan sonra açıga çıkan 80 – 90 derecelik sıcak gazı atık gaz bacasından atmosfere salmaktadır. Bu kombiler konvensiyonel, yani YOĞUŞMASIZ KOMBİ olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca konvensiyonel kombiler ateşleme sırasında yakamadığı gazı bacadan atmosfere salmaktadır. Bu kayıp % 2 ile % 6 arasında değişebilmektedir. Ortalama % 4 kayıp veren bir cihaz, kalorifer sistemini ısıtmak için 200 m3 gaz harcıyorsa 8 m3’lük gazı araya veriyor demektir. 1 m3 gazın TL cinsinden karşılığının 4 TL 63 kuruş olduğunu düşünürsek aylık kaybımızın 37 TL olduğunu göreceğiz.

Yoğuşmalı Kombiler ise ; çalışma esnasında yapmış olduğu yoğuşmadan dolayı bu ismi almışlardır. Yoğuşma; Buharlaşma anlamına gelmektedir. Gaz halindeki Doğalgaz yandığı zaman buhar haline gelir ve atmosfere salınır. Bu kombilerde cihazın çalışma prensibi doğrultusunda yanan gazdan açığa çıkan buhar; kombiyi terk etmeden önce, kapalı devre çalışan ve kalorifer tesisatına su ısıtan kazanının etrafında dolaşır ya da su kazanının üzerindeki yoğuşma odasında birikir. Bu süreçte kombi ateşleme yapmaz ve buharın ısısı ile kazandaki suyun sıcaklığı korunmuş olur. Bu eylem sonucunda yoğuşmalı kombi % 6 ile % 10 arasında tasarruf yapmış olur.
Yoğuşmalı kombi yukardaki hesapla birlikte size ortalama olarak aylık % 12 kazanç sağlıyorsa ve yine 200 m3 gaz kullanımı yapıyorsanız 1 m3 gaz 4 TL 63 kuruş ise 37 TL tasarruf sağlayacaksınız. Bu hesap üzerinden gidip evinize taktıracağınız cihazı siz seçebilirsiniz.

Umarım sizi aydınlatabilmişimdir…
Sorularınız için ; aykutdelice@saytekyapi.com adresine yazabilir. Ya da 0322 257 0 100 nolu sabit hattımızdan bana ulaşabilirsiniz.

Aykut DELİCE
Saytek Mühendislik Ar-Ge ve Proje Müdürü

Keşif Formu
Call Now Button