fbpx

Şömine Tasarımı ve Yapımı

plug-free-img.png

Sauna, Türk Hamamı ve Buhar Odası imalatı ile Modern Havuz Tasarım ve Yapımı projelerinde edindiğimiz tecrübe ve bilgi birikimimizi, sizler için gerçekleştireceğimiz Şömine Yapımı projelerine aktarıyoruz. Hem işlevsel bir kullanım imkanı sağlayan hem de estetik bir görsel sunan şömine çeşitleri, gün geçtikçe daha fazla tercih ediliyor. Saytek Mühendislik tecrübesiyle sizi de şömine keyfini deneyimlemeye davet ediyoruz.

Şömine Seçimi

Şömine seçiminde ilk olarak şömineyi hangi amaçla kullanacağınız sorusunun cevabı önemlidir.  Bir odayı ısıtmak için seçilecek şömine ile sadece dekoratif amaçlı seçilecek şöminenin özellikleri farklı olacaktır. Her evin tasarımı ve yapı özellikleri farklı olduğundan beğendiğiniz herhangi bir şömine modeli evinize uygun olmayabilir. Şömine seçerken sadece dış görünüme değil, şöminenin kullanışlı olmasına da önem verilmelidir. Şöminenin modeline göre değişecek yakıt türü de şömine seçerken başka bir kriterdir. Uzman ekibimiz evinizin özelliğine, istek ve ihtiyacınıza en uygun şömineyi seçme konusunda size destek olacak, şömine yaptırma maliyeti hakkında bilgi verecektir. 

Evinizde içinizi ısıtacak ve estetik güzelliğiyle ruhunuzu okşayacak şöminelere sahip olmak, aileniz ve dostlarınızla geçireceğiniz zamanları şık ve kullanışlı barbekülerle lezzetlendirmek için bize ulaşın.

Şömine Çeşitleri

“Yapay şömine”, “Elektronik Şömine” ve “Görsel Şömine” olarak da bilinen Elektrikli şömineler, genelde iç hacmi küçük olan odalarda daha çok tercih edilir. Bu tip şömineler bütçeyi fazla zorlamayacak, daha çok dekoratif amaçlı kullanılan şöminelerdir. Elektrikli şöminelerin ateşi aslında bir ışık oyunudur. Son yıllarda oldukça revaçta olan elektrikli şömineler estetik görünümleri ve modern tasarımları ile öne çıkmaktadırlar. 

Kurulumu oldukça basit, kullanımı ise gayet kolaydır. ”Elektrikli şömine ısıtır mı?” sorusunun yanıtı genellikle elektrikli şöminenin modeline bağlıdır. Isıtma gücü 2 kw olan elektrikli şömineler 20 metrekarelik bir alanı ancak 1 saat içinde ısıtabiliyor. Fakat bu durum diğer elektrikli şömineler için geçerli değil. Daha yüksek ısıtma gücü olan elektrikli şömineler de mevcuttur. İçerisinde bulunan rezidans telleri ile ısınma sağlayan ve bir fiş yardımıyla bu eylemi gerçekleştiren elektrikli şömineler, kolay kurulum ve rahat kullanım arayanlar için en uygun şömine gruplarındandır.

Odunlu Şömineler, yakıt olarak odun kullanılan geleneksel şöminelerdir. Diğer şömine türlerine kıyasla ortamı gayet iyi ısıtan odunlu şöminelerde, yanan ateşin görünümü de, sesi de şömine zevkini tam olarak çıkartmanızı sağlar. 

İyi bir baca sistemi odanın büyüklüğüne göre değişir. Kullanacağınız yakıta yani oduna da dikkat etmeniz gereken bu şömine türünde, en çok tercih edilen odun meşe ağacından elde edilir. Sebebi ise içerisinde en az mineral barındırması ve genelde en kuru ağaçlar olmasıdır.

Kapalı hazne, açık hazneye kıyasla bulunduğunuz ortamdaki oksijeni minimum seviyede tüketir. Kapalı hazneler yakıttan elde edilen ısıyı haznenin içerisinde sıkıştırarak, çıkan zehirli gazları defalarca yakar ve bulunduğunuz ortamda maksimum seviyede ısı elde etmeniz sağlanır. Doğaya zehirli gaz çıkışı da en aza indirgenmiş olur.  Kapalı hazne, geri tepme ve sızma risklerini ortadan kaldırır. Düz hatlı, modern giydirmeli odunlu şöminelerin temizliği de günümüzde oldukça kolaydır.Doğalgazlı şömine, çalışma bakımından elektrikli şöminelere benzemektedir. Ancak doğalgazlı şöminelerin kurulumu için öncelikle doğalgaz sisteminizin tamamen yapılmış olması gerekmektedir. Doğalgaz mevcut değilse, LPG kullanarak da şöminenizi yakabilirsiniz. Doğalgazlı şömineler, diğer tüm şömine çeşitlerine göre daha gerçekçi ve daha tasarruflu olduğu için çok tercih edilir. 

Doğalgazlı Şömineler doğaya zarar vermez, tek düğmeye basıldığında çalışır, temizlik derdi yoktur, baca sorunu da yoktur. Yani bir şöminenin en zahmetsiz ve en naif çeşidi doğalgazlı şöminelerdir. Odun görüntüleri gerçek gibidir ve verimli bir çalışma performansı sergiler. Dış formu istediğiniz şekilde olabilir. İster klasik şömine görünümünde ister tuğla şömine görünümünde ister de modern ve led görünümlerinde olabilir.

Uzaktan kumanda ile kullanılabilir, ortam sıcaklığını sadece elinizde ki kumada ile değiştirebilirsiniz. Bakımı oldukça kolay olan doğalgazlı şöminelerin aynı zamanda çok fazla yer kaplamak gibi bir sorunu yoktur. Dilediğiniz yere kurulabilir, tercihen küçük odalara bile rahatça sağlanabilir.

Beton Barbeküler

Rahat ve kullanışlı yapıların yanı sıra modern görünüşün de ön planda olduğu, her türlü hava koşullarına dayanıklı beton barbekü teknolojisi ile yaz kış fark etmeden pişirme işlerini zevkle yapabilirsiniz. Balkonlarda veya açık alanlarda pişirme işinin yapıldığı türdeki beton barbeküler, standart norm ölçülerde hazır blok malzemeler ile imal edilir. Beton barbekünün açık alanlarda sabit olarak kullanılması, barbekünün kullanım kolaylığını artırdığı gibi, çok katlı konutların balkonlarına ve teraslarına yapılan beton barbeküler de aynı rahatlığı sağlamaktadır. Malzemelerin koyulacağı tezgah ve yardımcı bölmeler de beton barbekü imalatında özel olarak tasarlanmaktadır.

Sadece açık havada kullanılabilir bir ürün olduğu için kapalı ortamlara asla inşa edilmez. Bu yüzden balkon ve terasa monte edilirken muhakkak dışarıya doğru bacası olması gerekir. Barbekü beton yapım olduğundan ısı ile genleşmesi gerektiği için, ayak kısımları hiçbir şekilde çimento gibi malzemelerle sabitlenmemelidir.


Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

@sayteksomine Hesabımızda daha fazla şömineyi ve müşterilerimiz için yaptığımız şömineleri inceleyin:
Keşif Formu
Call Now Button