fbpx

Bir İskandinavya Tutkusu: “Sauna”

En eski Sauna’nın tarihi bilinmemekle birlikte M.Ö. 7000 yılına kadar dayandığı söylenir. Bu tarih Finlilere ait. Günümüzdeki Finlandiyalıların atalarına. Tarihi çok çok eskilere dayandırılsa da belgelere isminin yazılması 1112 yılında olmuştur.

İskandinav bölgesinde yaşanan olaylar bu kültürün ilk olarak Avrupa’ya sonrasında ise tüm dünyaya yayılmasına sebep olmuştur. Otuz Yıl Savaşı, Büyük Kuzey Savaşı, Napolyon Savaşları, Finlandiya Savaşı derken “Sauna Kültürü” artık dünya sahnesinde. Evet savaşlar kötüdür. Ancak o tarihlerde kültürel alışverişin en basit ve sade yolu buydu.

Tüm İskandinav bölgesinin vazgeçilmezi olan bu kültür artık başka bir boyutta. Özellikle Finlandiyalıların yaşamlarının vazgeçilmez bir unsuru. Bir insan için yeme içme ne ise Finliler için Fin banyosu da onun gibi bir şey. Öyle ki Finlandiya da Sauna olmayan ev hemen hemen yok gibi. İmkanı olmayan insanlar içinde binaların ortak kullanımında kullanıma sunulmaktadır. Hatta biraz daha ileri gidilip mobil sauna hizmetleri verilmeye başlanmıştır. Düşünün Türkiye deki halk pazarlarında bulunan mobil WC’ler gibi Finlandiya da mobil saunalar var.

Ülkemizde de kullanımı oldukça yaygınlaşan sauna hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmeye başladı.
Hemen hemen bütün otel işletmelerinin olmazsa olmazı haline gelen spa welness sektörü haricinde artık bireysel evlerde ve apartman ortak kullanımlarında imal edilmeye başlandı.

Hangi ahşap türü kullanmalıyım ?
Saunalarda kullanılan ahşaplar yerli ve ithal olmak üzere ikiye ayrılır. Yerli ahşap türünde en çok tercih edilen ağaç Akdeniz Çamı ve Sedirdir. İthal olarak ise Fin Çamı, Ayous, Abachi, Rus Ladini.

Akdeniz Çamı
Akdeniz çamı rengi ve damarlı görünümü sebebi ile Kızılçam olarakta bilinir. Bulunması kolay olduğu için maliyeti düşüktür. En büyük handikapı ise reçine ve budak miktarı yüksektir.

Sedir (Katran)
Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişen bu ağaç türü oldukça sağlamdır. Ve en çok kendine has ağır kokusu ile bilinir. Reçineli bir ağaç türüdür. Kesimi diğer ağaçlara göre daha azdır ve fiyatı bu yüzden diğer yerli ürünlere göre fazladır. Firmamız tarafından yapılan tüm saunaların ranza altlarına sedir ağacı serilerek kokusundan fayda sağlanır.

Fin Çamı
Norveç, İsveç, Finlandiya gibi ülkelerde yetişir.
Bu ahşap türü tamamen budaksız ve az reçinelidir.
Kendine özgü damar yapısı ve rengi ile saunalarda en çok tercih edilen ahşap türüdür.

Ayous
Afrika kökenli bir ağaçtır. Daha çok Batı Afrika, Kamerun, Gabon, Gana, Kongo gibi ülkelerde yetişir. Kadife yapısı ile sauna döşemelerinde tercih sebeplerindendir. İlk hali beyazdır. Zamanla sarı renge döner. Maliyeti yüksek bir ağaç türüdür.

Saunanın faydaları nelerdir ?

  1. Kalp sağlığına katkısı olduğu bilinir.
  2. Vücudumuzdaki toksinlerin atımına yardımcı olur.
  3. Kalori yakımını sağlar.
  4. Kas ve iskelet sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  5. Cilt bakımını destekler.
  6. Stresi azaltır.

Saunanın zararları var mıdır ?
SAUNA, yüzyıllar boyunca sağlıklı yaşamın bir parçası olmuştur. Ancak kullanımı herkesin yararına değildir. Cilt yarası olanlar, tansiyonve kalp hastaları, romatizma hastaları, ateşi yüksek olanlar, alkollü kişiler ve inflamatuar hastaları sauna kullanırken dikkat etmelidirler.

Sauna yaptırmak istiyorum!
Sauna en az 1 veya daha fazla kişinin kullanımı için uygundur. Saunayı yaptırmayı planladığınız alanın uygun olup olmadığını bir kaç basit madde ile özetleyebiliriz.

• Minimum 120×100 h:200 cm ölçülerinde bir alan
• Bu alana kapasiteye göre monofaze yada trifaze elektrik hattı getirilmesi
• Zeminin fayans, seramik veya mermer ile döşenmiş olması (kolay temizlik yapılması için)
• Duvarların kara sıva veya boyalı olması
• Pis su gideri olmaması

Yukarıdaki maddeleri sağladığınız zaman sauna kullanımı için geri kalan tüm işler firma tarafından hazır hale getirilir.

Saytek Mühendislik Ar-Ge ve Proje Müdürü

Aykut Delice

Keşif Formu
Call Now Button